Otylia Jędrzejczak

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News Tagi ,
BLOG Fundacji

Otylia Jędrzejczak, niezwykle utalentowana i zdeterminowana polska pływaczka. Najmłodsza w historii polskiego pływania, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich. Pierwsza polka, której udało się pobić rekord świata. Mistrzyni Olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata.

Gdzie mamy początek historii?

Początkowo, Otylia miała okazję sprawdzić się w kilku dyscyplinach. Jednocześnie uczęszczała na zajęcia z pływania, gimnastyki, szermierki i tańca towarzyskiego. Dzięki temu miała okazję zdecydować, w czym czuje się najlepiej. Oczywiście wiemy, którą z nich wybrała. Godny uwagi jest fakt, że nauczyła się pływać już w wieku 6 lat. Wtedy więc, zaczęła regularnie pojawiać się na basenie. Pierwszy, złoty medal Mistrzostw Polski zdobyła, gdy miała 9 lat, na zawodach o tej samej nazwie. Warto zauważyć, że właśnie wtedy, po raz pierwszy została powołana do Kadry Narodowej juniorów. Jak dotąd, trenowała pod okiem Edmunda Uścinowicza. Otylia wielokrotnie wspomina przebieg ich współpracy. To właśnie on, stworzył pojęcie klucza do sukcesu. Niewątpliwie był to przełomowy moment w jej, kiełkującej wtedy karierze. Czy to początek tej pięknej historii? Na to wygląda…

Otylia Jędrzejczak – kiedy świat po raz pierwszy o niej usłyszał?

Pasmo sukcesów na arenie międzynarodowej rozpoczęło się w 1998 roku. Otylia miała wtedy 15 lat. W 1998 r. dostała się do finału Światowych Igrzysk Młodzieży. Następnie, w 1999 r. zdobyła? medal na dystansie 200 m stylem motylkowym (mistrzostwa Europy). Natomiast w 2000 r. zdobyła?medal na dystansie 200 m stylem motylkowym, oraz?medal na dystansie 100 m stylem motylkowym (mistrzostwa Europy).

W tym samym roku, zaledwie kilka miesięcy po mistrzostwach Europy, po raz pierwszy wystartowała na Igrzyskach Olimpijskich. Wydaje się to niewiarygodne ale 17 letnia Otylia, wyleciała wtedy do Sydney. Mimo wyjątkowo młodego wieku, dostała się do finału oraz ustanowiła rekord Europy na dystansie 200 m stylem motylkowym. Ostatecznie zajęła 5. miejsce. Na dodatek, historia Otylii splata się z początkiem kariery legendy światowego pływania. Na tych samych Igrzyskach zadebiutował Michael Phelps. Jako 15 letni wówczas zawodnik, stał się najmłodszym reprezentantem kadry USA. Podobnie jak polska pływaczka, zajął wtedy 5. miejsce.

Igrzyska Olimpijskie w Atenach, w wykonaniu Otylii Jędrzejczak

W roku 2004,  Otylia Jędrzejczak raz na zawsze zapisała się na kartach historii. Nie tylko w polskim pływaniu ale również na arenie międzynarodowej. Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, w efekcie, wywalczyła:

• 200 m stylem motylkowym
  • 100 m stylem motylkowym
  • 400 m stylem dowolnym

Z pewnością, celem, który jej przyświecał, było dofinansowanie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Jak zaplanowała, tak też zrobiła – podążając za głosem serca. Na dodatek medal został wylicytowany za niewiarygodną kwotę 257 550 zł.

Otylia Jędrzejczak – medale, medale i jeszcze raz medale…

„Który z nich jest dla pani najważniejszy?” to pytanie pada niemalże w czasie każdego wykładu, prowadzonego przez Otylię. Wielokrotnie podkreśla jednak, że największą wartość ma dla niej Order Uśmiechu, przyznany przez dzieci w 2008 r. Bez wątpienia jednak, należy pamiętać o ilości medali, które udało jej się zdobyć, w wyniku ponad 20 letniej kariery pływackiej.

14. 100 m stylem motylkowym
  15. 100 m stylem motylkowym (basen 25 m)

Podsumowując, Otylia zdecydowanie przeszła do historii polskiego pływania. Dotychczas nikomu nie udało się jej dogonić. A w szczególności zdobyć medalu Igrzysk Olimpijskich.  Nawiasem mówiąc minęło już 19 lat. Niemniej jednak, warto wrócić czasem do tego dnia…

Porady, pomocne dla młodego pływaka, zostały zebrane tutaj!