Zawody pływackie – odżywianie w wielki dzień

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News
zawody pływackie

Zawody pływackie wymagają od sportowca wiele wysiłku. Warto więc wziąć pod uwagę kilka czynników, jeśli chodzi o odżywianie, podczas ich trwania. Może to pomóc w osiągnięciu odpowiedniej wydolności organizmu. Konieczne jest skupienie się na posiłkach zarówno przed, jak i w trakcie, pomiędzy startami. 

Zawody pływackie – co jeść w czasie ich trwania?

Przed zawodami:

  1. Zjedz dobrze zbilansowane śniadanie,składające się z węglowodanów o niskim i średnim indeksie glikemicznym, białek i zdrowych tłuszczów.
  2. Możesz rozważyć jedzenie takich dań jak owsianka z owocami, jajka gotowane na miękko z pełnoziarnistym pieczywem, jogurt grecki z orzechami i owocami, lub kanapki z pełnoziarnistym chlebem i pastą z awokado lub chudym białym serem.
  3. Unikaj ciężkich potraw i tłustych dań, które mogą spowodować uczucie ciężkości i utrudnić trawienie. Unikaj również potraw bogatych w błonnik, który może powodować wzdęcia.
  4. Utrzymuj odpowiednie nawodnienie. Pij odpowiednią ilość wody przed startem, aby uniknąć odwodnienia. Woda jest najlepszym wyborem, ale możesz także rozważyć picie naturalnych napojów izotonicznych lub koktajli elektrolitowych.

Pomiędzy startami:

  1. Zjedz lekką przekąskę. Skoncentruj się na takich, które dostarczą ci energii i nie obciążą żołądka.
  2. Np. owoce, orzechy, jogurt naturalny, batoniki zbożowe, krakersy z pełnoziarnistego pieczywa 
  3. Utrzymuj odpowiednie nawodnienie: Pamiętaj o regularnym picie wody między startami  Unikaj napojów słodzonych, które mogą powodować uczucie zmęczenia.
  4. Nadal unikaj ciężkich i tłustych potraw, które mogą spowodować dyskomfort podczas kolejnych startów. 

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, ważne jest, aby dowiedzieć się, co najlepiej działa dla Ciebie. Jeśli masz określone preferencje żywieniowe lub alergie, upewnij się, że dostosowujesz posiłki do swoich indywidualnych potrzeb. Zapamiętaj na przyszłość co spowodowało u Ciebie najlepszy stan lub niestety doprowadziło do pogorszenia samopoczuciu lub wyników. Warto również zasięgnąć porady specjalisty czyli w tym wypadku dietetyka sportwego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat żywienia młodego sportowca zajrzyj do artykułu i weź udział w darmowym kursie!