Zawody pływackie – co zabrać ze sobą?

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News
zawody pływackie

Zawody pływackie to wyjątkowo intensywna forma rywalizacji sportowej, w której każdy element może mieć wpływ na ostateczny wynik. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się przygotować i zabrać ze sobą wszystko to, co niezbędne.

Lista podstawowych rzeczy, które warto mieć na uwadze, przygotowując się do wyjazdu na zawody pływackie: 

  1. Strój pływacki/ kąpielówki – Podstawa, bez której nie sposób będzie uczestniczyć w rozgrzewce czy rozpływaniu po starcie.
  2. Strój startowy – Specjalnie przystosowany strój, pozwalający na osiągnięcie jeszcze lepszego wyniku.
  3. Okulary do pływania (2 pary) – Ochronią oczy przed podrażnieniami – to oczywiste. Nie sposób wystartować w zawodach, jeśli nie będzie można zobaczyć tego, co dzieje się pod wodą. Ich brak znacznie utrudni prawidłowe wykonanie wszystkich ruchów, nawrotu czy zakończenia wyścigu.
  4. Czepek pływacki (2) – Z technicznego punku widzenia, pozwoli chronić włosy przed zniszczeniem. Sprawi, że nie będą przeszkadzać zawodnikowi w czasie startu. Jest to również wymóg regulaminu pływalni.
  5. Ręcznik – Po każdym wyjściu z wody warto się osuszyć, aby uniknąć schłodzenia organizmu.
  6. Woda i przekąski – Pływanie to bardzo wymagająca forma aktywności fizycznej, która wymaga regularnego nawadniania organizmu i oczywiście uzupełniania wartości odżywczych jak w przypadku każdego sportu. Warto zabrać ze sobą butelkę wody, naturalny napój izotoniczny oraz lekkie przekąski, które dostarczą nam energii i pozwolą uniknąć uczucia głodu czy przejedzenia.
  7. Klapki/ buty – Przydatne zarówno w do poruszania się po obiekcie, jak i w drodze na start. Chronią stopy przed urazami i pomagają utrzymać higienę. Warto podkreślić, że czyste obuwie sportowe może sprawdzić się lepiej. Zapewni wygodę i zatrzyma ciepło organizmu.
  8. Dres sportowy – Na niecce pływalni najczęściej temperatura jest bardzo wysoka, nawet około 30 stopni. Natomiast na korytarzach czy w szatniach często pojawia się przeciąg. Może to więc poskutkować przechłodzeniem organizmu a nawet przeziębieniem. Warto więc poruszać się po obiekcie w ciepłych ubraniach a nie w mokrym stroju.
  9. Odzież kompresyjna –Fajne rozwiązanie mogące zwiększyć swoją wydajność podczas zawodów pływackich. Dzięki skarpetom czy opaskom na ręce lub łydki możliwe jest zwiększenie krążenia krwi w mięśniach, co z kolei pozwala na szybszą regenerację organizmu.

Pamiętaj, że powyższa lista to jedynie podstawowe elementy, które warto zabrać na zawody pływackie. Ważne jest, aby dostosować ją, do swoich indywidualnych potrzeb oraz charakteru zawodów. W ten sposób będziesz mieć pewność, że niczego Ci nie zabraknie i skupisz się na tym, co najważniejsze.