I co z tym nie chce mi się? Często obiecujemy sobie, że coś zrobimy i czasami rzeczywiście zabieramy się do pracy, gdy poczujemy się na siłach. Nierzadko jednak, kiedy poczujemy się zmęczeni lub gdy natrafiamy na trudności albo cokolwiek odwróci naszą uwagę , rzucamy to, co robiliśmy a nasza niedokończona praca zalega w naszych myślach i tym samym w naszych ciałach na długi czas….
Każdy z nas kiedyś coś rozpoczął i nie skończył. Skarżycie się , że zdarza się to Wam coraz częściej. Piszecie, że macie poczucie, jakbyście tracili kontrolę nad własnym życiem i marzycie o tym, żeby wyrwać się z tego zaklętego kręgu.
Postanowiliśmy co miesiąc przekonywać Was, że jest to możliwe. Wierzymy, ze nasze artykuły przydadzą się Wam i pomogą osiągnąć dokładnie to, czego pragniecie. Chcemy, żeby nasze artykuły zachęcały Was do regularnej pracy nad sobą. Będziemy przekazywać wiedzę w sposób popularno-naukowy, czyli tak żeby Ci, do których czucie i wiara przemawia silniej niż mędrca szkiełko i oko, jak również Ci, do których wiedza przemawia silniej niż czucie i wiara znaleźli coś dla siebie 🙂
Nie chce mi się a realizacja celów…
1. Realizacja celów, które stawiamy sobie w życiu jest związana z koncentracją, samodyscypliną, działaniem i wytrwałością. Wszystkie cztery elementy tworzą całość !
– Koncentracja kieruje Waszymi myślami i działaniami w stronę osiągnięcia określonego celu. W realizacji planu nie chodzi tylko o podjęcie wysiłku ; ważne jest to, aby był on skoncentrowany na jednym celu. Koncentracja sprawi, że żaden wysiłek nie będzie zmarnowany.
– Samodyscyplina sprawi, że zabierzesz się do pracy, gdy jest to potrzebne, nawet jeśli nie masz ochoty. Jest to umiejętność kontrolowania samego siebie i wytrwałego koncentrowania się na tym, co należy zrobić, pomimo pokus i różnych rzeczy rozpraszających Waszą uwagę.
– Działanie to wykonywanie małych kroków do przodu i uczynienie z nich priorytetu. Lubimy mówić żebyście nie wkładali butów siedmiomilowych tylko poruszali się jak najmniejszymi kroczkami w maleńkich bucikach.
– Wytrwałość to uparte trzymanie się obranego kursu nawet w obliczu trudności. Nie wystarczy, że przejdziecie do działania. Musisz pracować tak długo aż skończysz. Wiele wartościowych celów wymaga nie tylko posiadania wielkiego ducha, ale też mocnego serca.
Jeśli będziecie potrafili połączyć ze sobą koncentrację, samodyscyplinę, działanie i wytrwałość to Wasze marzenia zamienią się w rzeczywistość i odczujecie ogromną satysfakcję i spełnienie.
Żeby zamienić marzenia w rzeczywistość i wprowadzić Wasze plany w życie potrzebujecie entuzjazmu, ekscytacji ale także ciężkiej pracy. To co blokuje najczęściej realizację Waszych planów wymieniamy poniżej :
– wyznaczanie złych celów np. zbyt ambitnych albo niemożliwych do osiągnięcia (psychologowie podkreślają, że cel powinien przewyższać nasze możliwości tylko trochę; dowodzą także tego, że ludzie o zaniżonej samoocenie wybierają zadania bardzo łatwe lub bardzo trudne, bardzo rzadko wybierają zadania trochę przewyższające ich możliwości)
– prokrastynacja czyli odkładanie pracy tak długo, aż nie będziemy mieli wyjścia, dosłownie do ostatniej minuty. To rodzaj zwlekania, które nie jest celowo planowane, ale opóźnia realizację tego, co zaplanowane zostało. O przyczynach i skutkach odkładania spraw na potem opowiemy Wam szczegółowo w przyszłym miesiącu.
– pokusy i czynniki rozpraszające uwagę np. powiadomienia wyświetlane na ekranie telefonu powoduje zalanie naszego mózgu substancjami chemicznymi dającymi uczucie zadowolenia, które sprawia, że przyklejamy się do naszych telefonów jeszcze dłużej. Nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich pokus z naszego otoczenia. Naszym problemem jest to, że nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić. Jeśli jest ich bardzo dużo i bombardują nas ze wszystkich stron, istnieją dwa sposoby na to, żeby przejąć kontrolę nad sytuacją: strategiczne unikanie i zdrowe, umiarkowane użycie. Warto wyznaczyć sobie określone odcinki czasu, w trakcie których będziemy wylogowani np. z portali społecznościowych i skupimy się na pracy. Jeśli korzystanie z mediów społecznościowych sprawia nam przyjemność, pomaga naładować akumulatory i sprawniej funkcjonować, potrzebna jest dyscyplina , dzięki której zachowamy umiar np. wyznaczymy dziesięciominutowe przerwy w pracy i sprawdzamy co się ostatnio wydarzyło.
– nieumiejętne zarządzanie czasem oznacza często brak planowania, dezorganizację i brak dyscypliny. Zapominamy o naszych zadaniach, lekceważymy je albo niewłaściwie je oceniamy pod względem tego, ile czasu powinniśmy na nie przeznaczyć. Nie potrafimy przewidywać i nie gromadzimy zasobów potrzebnych do wykonania danej pracy, określić priorytetu poszczególnych aktywności i spędzamy czas na robieniu rzeczy, które wcale nie są niezbędne. Nie realizujemy przez to naszych planów. Umiejętne zarzadzanie czasem stało się w dzisiejszych czasach swego rodzaju super mocą, którą posiadają tylko najwybitniejsze jednostki.
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ze tym co blokuje Wasze plany są przeszkody natury psychologicznej ?
Sądzę, że niejednokrotnie tak myśleliście. Takie przeszkody sprawiają, że nie podejmujecie działań, bo nieświadomie próbujecie chronić samych siebie. Do najczęściej wymienianych należą:
– lenistwo i niezdecydowanie
– strach przed porażką, odrzuceniem i negatywną oceną innych
– perfekcjonizm wynikający z braku pewności siebie
– brak samoświadomości
O wewnętrznych , często nieświadomych mechanizmach naszej psychiki, które działają jak bariery utrudniające realizację naszych planów opowiemy Wam już niedługo w kolejnych publikacjach z serii nie chce mi się.
2. Co Cię napędza do tego, żeby działać i kończyć to, co zacząłeś ? Co możesz zrobić, żeby nie stracić motywacji ?
Psychologowie podkreślają ważność rozróżniania dwóch rodzajów motywacji : zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzne czynniki motywujące dotyczą zazwyczaj unikania negatywnych konsekwencji np. nie chcesz rozczarować swojej rodziny, co daje Ci siłę, aby wytrwale dążyć do celu. Wewnętrzne czynniki motywujące dotyczą Twoich pragnień a nie ucieczki przed negatywnymi konsekwencjami albo karą. Są to uniwersalne potrzeby i pragnienia, które łatwo stracić z oczu. Prostym sposobem na ich zidentyfikowanie jest zadanie sobie przynajmniej dwóch ważnych pytań: jakie korzyści z tego wyciągnę ? Jak dzięki temu poprawi się moje życie ? Dopiero jak odpowiesz sobie na te pytania, uświadomisz sobie obszary, które zaniedbujesz. O ważnej roli motywacji zewnętrznej i wewnętrznej w budowaniu i utrwalaniu silnej woli napiszemy w kolejnych artykułach naszego cyklu.
3. Zachęcamy Cię do stworzenia reguł, których należy codziennie przestrzegać. Możemy nie lubić reguł, ale to dzięki nim nie musimy zastanawiać się nad wieloma rzeczami, bo stanowią wytyczne, które podpowiadają nam co należy zrobić w danej sytuacji. Naszym zdaniem żeby ”chciało się chcieć” warto korzystać ze stworzonych przez siebie reguł, np. zadaj sobie pytanie czy źródłem Twojej bezczynności jest lenistwo? Jeśli tak, to czy chcesz, aby ta cecha Cię charakteryzowała ? Prawdopodobnie przyczyną Twojej bezczynności nie jest brak umiejętności lub talentu, lecz chęć wybrania łatwiejszej drogi. Tak też czasami zdarza się w życiu. Będziemy chcieli pomóc Ci w kolejnych miesiącach stworzyć własne reguły, dzięki którym odważnie będziesz mógł podążać trudniejszą drogą.
4. Zauważyliśmy, że wielu ludziom wydaje się, że stosunkowo łatwo można odnieść sukces. Nic bardziej błędnego. Dążenie do osiągnięcia sukcesu wymaga optymalnego nastawienia ukierunkowanego na realizację.
Na sukces w nauce, sporcie, pracy zawodowej składają się przede wszystkim trzy elementy:
– przekonanie, że ciężka praca prowadzi do doskonalenia. Bez względu na to, jak ciężko Ci czasami jest, Twoje wysiłki przyniosą rezultaty, których pragniesz.
– przekonanie, że Twoje miejsce jest tam, gdzie możesz się konsekwentnie rozwijać. Istotą tego przekonania jest wiara w siebie oraz to, że jesteś tak samo dobry jak wszyscy inni. Musisz wierzyć we własne możliwości i ufać, że przytrafią Ci się ciekawe okazje. Nie wyznawaj ograniczających Cię przekonań, które zniechęcają Cię do działania, takich jak to, że inni są lepsi od Ciebie.
– przekonanie, że to, co robisz jest wartościowe i związane z Twoimi celami.
Zwróć uwagę na inne równie ważne nastawienia :
– poczuj się komfortowo ze swoim dyskomfortem np. bólem, zmęczeniem, zmianą
– gromadź potrzebne informacje; jeżeli nic nie robisz, niczego się nie uczysz. Dopiero po skończeniu jakiejś pracy jesteś w stanie ocenić swoje wyniki i poprawić błędy.
– wpływ stresu i niepokoju potrafi być tak szkodliwy, że nie wolno go lekceważyć. Nawet coś tak powszechnego jak zły nastrój może zagrażać Twojej wydajności i utrudniać doprowadzenie pracy do końca. Bądź tego świadomy i podejmuj odpowiednie kroki , żeby kontrolować swój poziom stresu.
O optymalnym nastawieniu dowiesz się w najbliższym czasie. Mamy nadzieję, że z zainteresowaniem przeczytałeś nasz pierwszy artykuł z cyklu „ Nie chce mi się ”. Kolejne artykuły będą się pojawiały regularnie już w krótce na naszej stronie internetowej.
W imieniu Fundacji Otyli Jędrzejczak – Beata Mieńkowska Psycholog