Nawodnienie organizmu sportowca

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News
nawodnienie

Organizm człowieka w ponad połowie składa z wody. Szacuje się, że aż w 45 – 80 %. Wiadomo więc, że nie jesteśmy w stanie bez niej prawidłowo funkcjonować. Nawodnienie organizmu sportowca to nie lada wyzwanie. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami prawidłowego nawodnienia. 

Nawodnienie – 3 wskazówki

  1. Pij nawet do 5 litrów wody dziennie – Regularnie, małymi łykami spożywaj wodę przez cały dzień. Nie tylko w czasie treningów. Wypicie połowy butelki na raz może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Tak naprawdę powinno się uzupełniać płyny co 15-20 minut, wypijając po kilka łyków wody.
  2. Unikaj napojów gazowanych i słodzonych – Mimo kuszącego smaku i pozornego skoku energii, tego typu napoje nie wpływają dobrze na organizm człowieka. Ilość zawartego w nich cukru powoduje chwilowy skok energii i gwałtowną jej utratę (często czujemy się jeszcze bardziej śpiący niż przed jego spożyciem). Dwutlenek węgla może z kolei spowodować ból brzucha lub nudności gdy spożyjemy taki specyfik przed treningiem. Tego typu napoje są niestety silnie uzależniające. Co gorsza … odwadniają nas, zamiast pomagać w uzupełnieniu potrzebnych składników.
  3. Uzupełniaj elektrolity – Zadbaj o zachowanie równowagi w organizmie. Najważniejszymi elektrolitami, niezbędnymi do funkcjonowania są sód, potas, magnez, wapń i chlorek. Najlepiej jest uzupełniać je za pomocą odpowiednich napojów izotonicznych. Najlepiej takich, stworzonych samemu. Gotowe napoje izotoniczne niestety składają się głównie z cukru, co może wywołać odwrotny skutek i zwiększyć pragnienie oraz wypłukać nasz organizm, z niezbędnych składników mineralnych. Zwracaj więc uwagę na ich skład.

Nawodnienie jest kluczowe dla odpowiedniej pracy mózgu oraz całego organizmu ludzkiego. Bez tego może pojawić się przewlekłe zmęczenie, ból głowy, trudności w koncentracji czy brak energii. To nie jedyne skutki uboczne. Warto więc dbać o to każdego dnia. Na naszej stronie internetowej znajdziesz kurs dotyczący diety młodego sportowca. Czekają tam na Ciebie cenne informacje a nawet ciekawe przepisy (np. na domowej roboty napój izotoniczny). Jeśli chcesz przekonać się jak ważna jest rola wody w funkcjonowaniu i żywieniu dziecka, zajrzyj tutaj