Regeneracja po treningu pływackim

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News
regeneracja po treningu

Pływanie jest wyjątkowo wymagającym sportem, angażującym niemalże wszystkie partie mięśniowe. Dodatkowo, treningi odbywają się niemalże codziennie, najczęściej nawet dwa razy, w ciągu każdego dnia. Regeneracja po treningu jest więc kluczowa, w przebiegu całego procesu. 

Dlaczego regeneracja po treningu jest tak ważna?

Warto zacząć od kilku faktów. Po pierwsze… jeśli mięśnie i stawy pływaka będą miały szansę regenerować się z odpowiednią częstotliwością, zminimalizuje to ryzyko kontuzji. Przy tak dużym obciążeniu organizmu kluczowe jest również dbanie o swoją psychikę – czyli uniknięcie przebodźcowania, przemęczenia i nie doprowadzenie do momentu wypalenia. Kiedy to trenowanie przestanie sprawiać radość, a wręcz pojawi się zrezygnowanie. Może również wiązać się z brakiem energii i chęci do dalszej aktywności w tej dziedzinie. Konieczne jest więc zadbanie zarówno o ciało, jak i głowę.

Co ułatwi nam regenerację?

  1. odżywianie – Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych jest bardzo istotne w kontekście regeneracji. Zadbaj o białko i węglowodany. To zdecydowani pomoże w odbudowie mięśni oraz w uzupełnieniu poziomu energii w organizmie. Należy zwrócić uwagę na spożywanie pełnowartościowych, nieprzetworzonych produktów.
  2. nawodnienie – W trakcie pływania nasz organizm traci dużo wody i elektrolitów (wbrew pozorom)! Woda i napoje izotoniczne (najlepiej naturalne np. woda z miodem i cytryną) są więc dobrym wyborem. Pomagają w uzupełnieniu składników mineralnych i glukozy. Pamiętaj więc o piciu nawet 5 litrów wody dziennie.
  3. sen i odpoczynek – Kolejnym bardzo ważnym elementem regeneracji jest po prostu odpoczynek. Odpowiednia ilość snu i np. medytacje lub sesje relaksacyjne pomagają organizmowi w poradzeniu sobie z mikrourazami mięśni, redukcji stresu i odzyskaniu utraconych wydatków energetycznych.
  4. rozciąganie i masaż – Masaż jak wiemy pomaga w rozluźnieniu mięśni i zmniejszeniu sztywności stawów. Znacząco pomaga w regeneracji organizmu, między treningami. Rozciąganie natomiast poprawia elastyczność i oczywiście znacząco obniża również ryzyko kontuzji.

Sposobów na regenerację jest znacznie więcej. Warto jednak podkreślić, że kluczowe może się tutaj okazać odżywianie i nawadnianie. Zajrzyj więc do naszego kursu, w którym znajdziesz masę podpowiedzi na temat żywienia młodego sportowca. Sprawdź również badanie dot. roli, jaką odgrywa relaksacja w regenra