Stres przedstartowy – jak się z nim zaprzyjaźnić?

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News

Start w zawodach pływackich to dla wielu sportowców moment, na który czekają z ogromną niecierpliwością. Wiąże się to jednak z pewnym napięciem. Niejednokrotnie również z odczuwaniem presji. To naturalne, szczególnie przed tak ważnym wydarzeniem jak start w zawodach rangi krajowej czy światowej. Nasze ciało, różnie reaguje na stres przedstartowy, warto więc się z tym stresem zaprzyjaźnić. Ale jak?

Sprawdzone sposoby na stres przedstartowy

  1. Odpowiednio przygotuj się do zawodów. Oznacza to, że powinieneś regularnie trenować, dbać o swoją kondycję fizyczną i mentalną, każdego dnia. Jak również prawidłowo się odżywiać i regenerować. Oczywiście nie jesteś w stanie wpłynąć na poziom przygotowania rywali. Jednak sama świadomość, że dałeś/aś z siebie wszystko w procesie przygotowawczym, może znacząco wpłynąć, na odczuwanie poziomu stresu.
  2. Dbaj o odpowiednią dietę i sen. Przed zawodami warto spożyć lekki posiłek, bogaty w węglowodany, które dostarczą organizmowi potrzebnej energii. Ważne jest też, aby  zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. Co również zadziała na poziom energii, nastawienie i umiejętność wpłynięcia na odczuwane napięcie.
  3. Kontroluj swoje myśli i emocje. Można to zrobić poprzez techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy praktykowanie świadomego oddechu. Ważne jest, aby skupić się na swoich mocnych stronach i pozytywnych myślach. Przede wszystkim, nie należy dopuszczać do siebie tych negatywnych, które tylko zwiększą Twój stres. Uświadom więc sobie, po co tu jesteś. Możesz zastosować wizualizację i wyobrazić sobie siebie, w momencie startu, dopływania do mety, a nawet odbierania medalu.
  4. Nie pozwól aby stres Cię „zjadł”. Spróbuj utrzymać spokój, który pomoże w poradzeniu sobie z różnymi objawami. Takimi jak szybsze bicie serca, zwiększone napięcie mięśniowe czy skurcze żołądka.
  5. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu technicznym. Przed zawodami nie powinno się przemęczać, ale warto, a wręcz konieczne jest zrobienie lekkiej rozgrzewki, która przygotuje mięśnie i stawy do wysiłku.
  6. Poproś o wsparcie ze strony bliskich. Możesz porozmawiać ze swoim trenerem, rówieśnikami czy rodzicami, którzy pomogą Ci się zrelaksować, zwiększyć wiarę w siebie i okażą wsparcie podczas trwania zawodów.

Aby poradzić sobie ze stresem przed startem w zawodach pływackich, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne, psychiczne. A także dietę i sen. Wiedzieć jak utrzymać spokój i opanowanie oraz jak korzystać z technik relaksacyjnych czy oddechowych. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na sukces. Jeśli doskwiera Ci brak motywacji, niechęć do treningów czy niska wiara w sukces – zajrzyj do naszego, darmowego kursu z psychologii sportu!