Rozgrzewka przed startem – o czym pamiętać?

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News
rozgrzewka

Rozgrzewka przed startem w zawodach pływackich jest kluczowym elementem, który pozwala na przygotowanie ciała i umysłu do intensywnego wysiłku fizycznego. Dlatego też warto poświęcić czas na wykonanie odpowiednich ćwiczeń, aby uniknąć kontuzji i zadbać swoją wydajność.

Rozgrzewka przed startem – co powinna zawierać?

Wszystkie ćwiczenia wykonuj stopniowo, bez przeciążania. Rozgrzewka powinna trwać około 15-20 minut i zakończyć się kilkuminutowym odpoczynkiem przed startem. Dzięki temu można zapobiec kontuzjom, poprawić wydajność i przygotować się na intensywny wysiłek.

  1. Przede wszystkim, rozgrzewka powinna składać się z ćwiczeń ogólnorozwojowych, które pobudzą układ krążenia i układ oddechowy. Możesz rozpocząć od marszu w miejscu aby rozgrzać mięśnie nóg. Następnie wykonaj kilka prostych ćwiczeń takich jak: pajacyki, bieg bokserski, skip A czy podskoki obunóż. Pamiętaj aby lekko podnieść tętno, nie dopuszczając do przemęczenia. Pozwoli to jednocześnie rozgrzać dolne partie ciała.
  2. Po ćwiczeniach pobudzających, warto skupić się na rozgrzewce specyficznej dla pływania. Wykonaj krążenia barków, ramion, nadgarstków. Następnie przejdź do rozgrzania tułowia, szyi i kręgosłupa. Analogicznie zrób kilka powtórzeń krążeń i skrętów tułowia oraz bioder.
  3. Ważnym elementem rozgrzewki jest także przećwiczenie techniki danego stylu. Wykonaj kilka ruchów ramionami czy nogami, przypominające te, które zaraz wykonasz w wodzie. Najlepiej zrób to w staniu. Pochyl się do przodu i popracuj ramionami do stylu dowolnego, motylkowego czy klasycznego. Jeśli chodzi o styl grzbietowy, rozgrzej ramiona stojąc prosto. Jeśli chodzi o pracę nóg, również możesz wykonać takie ćwiczenie w staniu. Na zmianę pracując nogami do stylu dowolnego i grzbietowego. Jeśli chodzi o żabką i delfin wykonaj kopnięcia w powietrzu, na zmianę podnosząc nogi.
  4. Przypomnij sobie elementy nawrotu i startu. Przećwicz w staniu pozycję startową – tą na słupku oraz standardową pozycję opływową. A nawet ruchy, które wykonasz pod wodą. Podobnie jeśli chodzi o nawrót. Wykorzystaj najbliższą ścianę aby przećwiczyć dotknięcie ściany i odbicie od niej ramionami. Następnie możesz usiąść i wyobrazić sobie całą procedurę startu i nawrotu, krok po kroku, z zamkniętymi oczami.

Podsumowując, rozgrzewka przed startem w zawodach pływackich powinna składać się z ćwiczeń ogólnorozwojowych podnoszących tętno, rozgrzewki specyficznej dla pływania, oraz przypomnienia techniki stylów pływackich. A także przepracowania elementów startu, nawrotu i wizualizacji. Tutaj znajdziesz masę nagrań konkretnych ćwiczeń, mogących pomóc Ci w przygotowaniu własnej rozgrzewki.