Piramida i talerz zdrowego żywienia!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News Tagi
piramida

Czy wiesz, które produkty są najkorzystniejsze dla Twojego zdrowia i jak często należy po nie sięgać? Twoje wątpliwości rozwieją piramida oraz talerz zdrowego żywienia. Te dwa schematy świetnie się uzupełniają, dlatego warto je poznać i jak najszybciej wdrożyć w życie.

Właściwe odżywianie to fundament dobrego zdrowia

Nie sposób nie zgodzić się z powyższym zdaniem. To, co jemy, w ogromnym stopniu wpływa na nasz organizm i może uchronić nas przed rozwojem wielu chorób. 

Piramida żywieniowa składa się z kilku pięter. Produkty z najniższych pięter powinny gościć na naszym talerzu jak najczęściej, a te z wyższych – nieco rzadziej.

Piramida zdrowego żywienia

Warzywa i owoce to podstawa piramidy żywieniowej, dlatego powinny znaleźć się w każdym naszym posiłku każdego dnia.

Na drugim piętrze piramidy znajdują się pełnoziarniste produkty zbożowe (np. kasza, ryż, makaron, pieczywo). Dlaczego lepiej sięgać po produkty z pełnego ziarna? Ze względu na wyższą zawartość błonnika pokarmowego, który wspiera pracę układu pokarmowego i sprawia, że dłużej czujemy się syci. Zastąpienie białej bułki czy chleba pieczywem razowym wyjdzie nam zatem na zdrowie. Podobnie jest w przypadku brązowego ryżu czy makaronu. To bogate źródła węglowodanów złożonych, dzięki którym nie zgłodniejemy tuż po posiłku, ale dopiero w dłuższym odstępie czasu.

Trzecie piętro piramidy zajmują przetwory mleczne (np. jogurty, sery, kefir, mleko, jajka). Pamiętaj, że szczególnie korzystne dla flory jelitowej są produkty fermentowane takie jak jogurty, maślanki czy kefiry.

Czwarte piętro piramidy zajmują źródła białka (np. mięso, ryby oraz rośliny strączkowe). Zamiast czerwonego mięsa sięgnij po drób. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób serca. Włączaj do swojej diety również tłuste ryby morskie. Zawierają one nie tylko dużo białka, ale także kwasy omega-3, które wspierają pracę mózgu. Niedocenianym źródłem białka są też strączki. To świetna alternatywa dla mięsa. Z fasoli, soi czy soczewicy z pewnością wyczarujesz wiele różnorodnych potraw.

Na samym szczycie piramidy znajdują się zdrowe oleje i orzechy. Olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy czy oliwa z oliwek to prawdziwa kopalnia nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Warto zwrócić uwagę, że żywność nie jest jedynym elementem piramidy zdrowego żywienia. Jej fundamentem jest aktywność fizyczna, która musi towarzyszyć zdrowej diecie. Każdy z nas powinien zadbać o codzienną dawkę ruchu. Piramida nie wskazuje jednak konkretnego sportu. Możesz zatem wybrać taką formę aktywności, którą lubisz najbardziej.

Talerz zdrowego żywienia – jak skomponować danie?

Talerz zdrowego żywienia to koncepcja, która powstała całkiem niedawno. Doskonale uzupełnia informacje podane w piramidzie żywieniowej, wskazując, w jaki sposób skomponować każde danie. Okazuje się, że podczas nakładania posiłku powinniśmy podzielić talerz na trzy części. Połowę talerza powinny zajmować owoce i warzywa, ¼ – produkty zbożowe, a pozostałą część – źródła białka zwierzęcego lub roślinnego. Zachowanie takich proporcji nie tylko pozwoli Ci cieszyć się dobrym zdrowiem, ale również stracić zbędne kilogramy.

Jeśli powyższy artykuł był dla Ciebie ciekawy, zajrzyj również do innych artykułów i filmików przygotowanych przez naszych specjalistów!