Nie chce mi się – nr.6 – wyczerpanie vs. odpoczynek

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: News Tagi
nie chce mi się
nie chce mi się

Dzień dobry latem 😊 Bardzo szybko minęło nam ostatnie pięć miesięcy, czyli czas, który mogliśmy spędzić z Wami ( mamy taką nadzieję:)  W czerwcu często „zamykamy różne sprawy”, czekamy na wakacje , łatwiej cieszyć się nam długim dniem i słońcem, mniej się martwimy……ale może za rzadko myślimy, że to nie sztuka być w dobrym humorze, jeśli jesteśmy w dobrym humorze. Sztuką jest być w dobrym humorze, kiedy jesteśmy w złym humorze !!! A co z tym całym nie chce mi się?

Wielu czytelników pewnie zadziwi się takimi zdaniami, ale naszym celem jest was rozśmieszyć, rozzłościć, ale nie zanudzić…

Przed wakacjami ( odpocznijcie gdziekolwiek, jakkolwiek, ale nie z kimkolwiek 😊) chcielibyśmy jeszcze uszczknąć Wam troszkę wiedzy na temat ludzi, którzy 365 dni w roku chcieliby być produktywni, czyli na temat nadgorliwców, zwanych tez gniewnymi dawcami. Zdecydowaliśmy się scharakteryzować ludzi , którzy zastanawiają się , czy na pewno powinni wyjechać na urlop, czy powinni pojechać właśnie teraz, czy powinni pojechać na tak długo…Wydaje się, że czują zmęczenie ciężko przepracowanym rokiem, wiedzą, że powinniśmy odpoczywać około trzech tygodni ( zachęcamy do przypomnienia lekcji biologii ), nie mają presji na kosztowne zagraniczne urlopy a jednak jakaś dziwna siła nie pozwala im dać sobie prawa do zasłużonego odpoczynku…

Nie chce mi się!

Czyżby ktokolwiek z Was odkrył w sobie człowieka, który daje bardzo, bardzo, bardzo dużo z siebie i w konsekwencji czuje wyczerpanie, które prowadzi do prokrastynacji ??? Może już poczuliście w sobie nadgorliwca/gniewnego dawcę , który jest tak skoncentrowany na troszczeniu się o innych , że zaniedbuje istotne obszary swojego życia ? Zdrowie ? Sprawność ? 

Produktywność nadgorliwców jest tak wielka, że w ich życiu zaczyna brakować równowagi. Robią wszystko, żeby tylko wykonać swoja pracę. Zawsze musi istnieć równowaga pomiędzy służeniem a produkcją !!! Obdarowywanie i pomaganie to bardzo często przykrywka dla potrzeby kontrolowania innych , co może wiązać się z niską samooceną gniewnych dawców/nadgorliwców. Mają oni tendencję, by dawać z siebie zbyt wiele, co jest dla nich sposobem na poszukiwanie akceptacji i uznania. Rzadko czują się docenieni i wynagrodzeni za swój wysiłek , ponieważ nie zauważają, żeby ktokolwiek odwzajemniał ich życzliwość. Gniewni dawcy odczuwają z tego powodu żal do świata, który lekceważy ich służbę………

Podtypem gniewnego dawcy jest prokrastynator uzależniony od pracy. Pozornie wydaje się to sprzeczne, ale przecież pracoholicy nadmiernie angażują się w swój sukces. Praca staje się ich tożsamością a inne sprawy  zaniedbują. Nierzadko mają poczucie winy, że jadą na urlop. Odkładają życie na później. Zazwyczaj nie lubią słowa równowaga, bo kojarzą je paradoksalnie z nierównowagą ( np. za dużo odpoczynku, za mało pracy )

Jeśli nadmierne dawanie, nadmierne angażowanie się stało się Twoją tożsamością, to najwyższy czas zadać sobie poniższe pytania :

– Kiedy ostatni raz byłeś na wakacjach ?

– Kiedy ostatni raz pozwoliłeś sobie na taki luksus, żeby zrobić sobie trochę wolnego ??

– Kiedy ostatni raz zrobiłeś coś tylko dla siebie ???

To najwyższa pora, żeby zrozumieć, że stanie się produktywną, efektywną osobą jest niemożliwe, jeśli brakuje Ci w życiu równowagi. Jeśli chciałbyś stać się mentorem dla innych, pomyśl czy stanowisz dobry przykład. Wydatkuj swoją energię tam, gdzie warto to zrobić a nie tam, gdzie jest to rozpaczliwie potrzebne. Warto nauczyć się wyznaczać granice.

Jeśli odkryłeś w sobie gniewnego dawcę, to musisz nauczyć się być empatyczny a nie tylko sympatyczny. Sympatia oznacza, że przyjmujesz czyjś ból. Empatia oznacza, ze odczuwasz czyjś ból i pomagasz tej osobie rozwijać się.

Warto żebyś poznał różnicę między priorytetami a wymaganiami. Priorytety to wydarzenia, które są dla Ciebie ważne i którymi tylko Ty możesz się zająć. Wymagania to coś, co jest ważne dla kogoś innego , ale pochłania Twój czas.

Gniewni dawcy nie zawsze muszą być gniewni 😊Jeśli znajdą klucz do bycia zdrowymi dawcami, nauczą się kontrolować swój czas i uwolnią się od swojej skłonności do dawania z siebie zbyt wiele. Tym samym niczego nie będą musieli odkładać na później .

Najważniejszym kluczem do odkrycia w sobie zdrowego dawcy jest umiejętność odpoczynku !!! Jeśli nauczycie się wkładać w odpoczywanie energię taką samą jak ta, którą wkładacie w pracę, służenie innym i dawanie, podarujecie sobie coś nowego – więcej czasu z Bliskimi, czyli ludźmi, którzy zasługują na to, by doświadczać Waszego ciepła i kontaktu z Wami 😊 

Lato to dla wielu z nas okres odpoczynku, wakacji, radości . Bez względu na to, czy odnaleźliście w sobie cechy nadgorliwca czy zdrowego dawcy, wykorzystajcie ten letni czas , aby wykształcić w sobie nowe, dobre nawyki nie tylko dotyczące pracy, lecz przede wszystkim odpoczynku i relaksu. Zdrowie i sprawność to kluczowe obszary do zmiany. Zasługujemy na zdrowie cielesne i psychiczne, które umożliwi nam realizację naszych marzeń. Odpuśćmy wszystko co potrafimy odpuścić jeszcze dzisiaj, żeby iść dalej z mniejszym obciążeniem fizycznym i emocjonalnym. To jest wykonalne. Nasze ciało nam podziękuje. Nasze myśli będą spokojne, radosne, wzmacniające pozytywnie nasze działania.

W czasie tego procesu odkryjesz siebie na nowo. Nie zwlekaj, ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli nie masz cierpliwości , to musisz się jej nauczyć. Nie możesz jej kupić ani pożyczyć. Musisz stać się cierpliwy.

Cierpliwość to jedno z najwspanialszych słów, jakie warto zapamiętać na całe życie !!!

Życzymy Wszystkim, którzy  cierpliwie 😊 czytali nasze artykuły cudownego wakacyjnego czasu. Odpoczywajcie, nabierajcie sił do kolejnych dobrych zmian w Waszym życiu, bo jedyna stała rzecz w życiu to zmienność… 

Tutaj znajdziesz pozostałe artykuły z serii „Nie chcę mi się”!

W imieniu Fundacji Otylii Jędrzejczak – Beata Mieńkowska Psycholog

P.S. Mocno trzymajcie kciuki za naszych sportowców startujących w Paryżu.