Trudno nam sobie wyobrazić życie bez nowoczesnych technologii. Korzystamy z nich w pracy i w czasie wolnym, często otaczając się nimi niemal przez całą dobę. Jednak nadmierne przywiązanie do smartfona czy kompulsywne sprawdzanie social mediów to prosta droga do cyfrowego uzależnienia. Jakie mogą być jego skutki? Na czym polega higiena cyfrowa?
Czym grozi nadużywanie nowych technologii?
Problemy ze snem i chroniczne zmęczenie mogą świadczyć o tym, że cyfrowy świat pochłonął Cię bez reszty. Godziny spędzone na bezsensownym scrollowaniu mogą przyczynić się również do zaniedbania obowiązków, spadku koncentracji czy mniejszej efektywności w pracy. Często wiąże się to z zacieraniem granicy między życiem zawodowym a prywatnym.
Osobom uzależnionym od technologii towarzyszy również stres cyfrowy. Jego przyczyną jest natłok informacji, które codziennie musimy przetworzyć, a efektem – przebodźcowanie. Ze stresem cyfrowym związane jest zjawisko FOMO (ang. fear of missing out). Możemy przetłumaczyć je jako lęk przed wypadnięciem z obiegu, czyli obawę, że jakaś informacja zamieszczona w mediach społecznościowych może nas ominąć.
Nowe technologie w ogromnym stopniu wpływają również na nasze relacje z innymi. Chociaż w Sieci mamy zwykle wielu znajomych, w rzeczywistości może być ich znacznie mniej. Wirtualne znajomości mogą zatem wpłynąć negatywnie na relacje z bliskimi, a nawet spowodować wycofywanie się z kontaktów offline.
Wpatrywanie się godzinami w ekrany wpływa również negatywnie na nasz wzrok. Niebieskie światło emitowane przez urządzenia ekranowe może wywołać suchość oka, nieostre widzenie, a nawet doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych narządu wzroku.
Więcej na temat wpływu światła niebieskiego na nasze zdrowie przeczytasz tutaj. -> link do artu
Czym jest higiena cyfrowa?
Higiena cyfrowa to działania, dzięki którym możemy bezpiecznie korzystać z urządzeń elektronicznych i nowych technologii. Aby się od nich nie uzależnić, warto wprowadzić w życie poniższe rozwiązania:
- Gdy nie używasz telefonu, odkładaj go poza zasięgiem wzroku.
- Kontroluj, ile czasu spędzasz przed ekranem i z jakich stron korzystasz najczęściej.
- Wyłącz powiadomienia – nie musisz być stale na bieżąco. Daj sobie chwilę oddechu.
- Zrób cyfrowy detoks – ogranicz lub w ogóle nie korzystaj przez jakiś czas z social mediów, wyłączaj telefon w określonych godzinach (dzięki temu nikt nie będzie Cię rozpraszał np. w trakcie nauki).
- Ogranicz liczbę aplikacji na telefonie – staraj się więcej rzeczy zapamiętywać lub zapisywać.
- Ćwicz uważność – podczas nauki czy pracy nie odpalaj wielu stron ani aplikacji w tle. Skup się na zadaniu i rozruszaj swoje szare komórki bez korzystania ze sztucznej inteligencji.
- Buduj relacje poza Siecią.
- Planuj swój czas – aby zabić nudę, często bezmyślnie przeglądamy kolejne strony. Planowanie dnia, tygodnia, a nawet miesiąca nie tylko nie pozwoli Ci się nudzić, ale również doda motywacji do działania.
- Poszerz swoje zainteresowania – nowy sport, gra na instrumencie, a może lekcje rysunku? Wybierz coś, co nie będzie związane z wpatrywaniem się w ekran.
- Zadbaj o zdrowy sen – korzystanie z telefonu lub oglądanie telewizji tuż przed snem może utrudnić zasypianie. Zrezygnuj z urządzeń ekranowych na 1–2 godziny przed położeniem się do łóżka.
Więcej na temat higieny snu przeczytasz tutaj!
Nowe technologie powstały po to, by ułatwić nam życie. Niestety nieumiejętne korzystanie z nich może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto zatem podchodzić do nich z dużą dozą rozsądku i pamiętać o tym, że życie toczy się „tu i teraz”, a nie w świecie wirtualnym.